Neljap, 2017-08-24 13:41

Intervjuu BMW Golf Cup International 2016 võitjatega: Jüri Tiitus ning Ülle ja Tõnu Ehrpaisiga

Golf – tervistav mäng, põnev võistlus, rikastav suhtlus

BMW Golf Cup International 2016 finaalis Eestit esindanud golfimängijad Jüri Tiitus ning Ülle ja Tõnu Ehrpais jagavad kiidusõnu Dubais peetud kõrgetasemelise võistluse korralduse kohta. Ühtlasi kutsuvad nad kõiki siinseid golfareid BMW kohalikus võistlussarjas kätt proovima, sest rahvusvahelises finaalis osalemise kogemus väärib igati pingutust. Eesti võistkonna liikmed olid valmis rääkima ka oma teekonnast golfi juurde, et innustada nii praeguseid mängijaid kui ka uusi huvilisi golfiga tegelema. Järgnevalt toome lugejateni pikemad intervjuud nende kõigi kolmega.

Jüri Tiitus: Golf on eluviis
Ülle ja Tõnu Ehrpais: Golf on paariteraapia


Jüri Tiitus: Golf on eluviis

Jüri Tiitus peab koos abikaasa Katriniga Tallinnas golfipoodi GolfLife Shop
ja korraldab golfireise

Mida tähendab Sinu jaoks golf – on see sport või eluviis?

See on kohe alustuseks hea küsimus ja vastusega jään veidi kimpu, aga eks ta kipub ikka pigem eluviis olema. Golf kui tulemusele orienteeritud sport nõuab kindlasti hoopis teistsugust lähenemist. Kuna ma tean, mida on selleks vaja, siis usun, et olen liiga mugavaks muutunud, et endale nii kõrgeid eesmärke püstitada. Küll on aga fantastiline, kui mäng sujub nagu soovid ja adrenaliin tõuseb haripunkti – siis on kohati selline tunne, et miks ei võiks see jäädagi kestma! Viimase paari aasta jooksul olen 4-5 korda kogenud, et kõik toimib täpselt nagu tahad ja vajadusel suudad ka oma tegelikest võimetest paremini mängida. Ülejäänud mänguringid jäävad siiski meelde kui mõnus päev heas seltskonnas, tegeledes hobiga.

Miks hakkasid tegelema golfiga?

Kuna liigutada on ju vaja ja töö oli pigem istuva iseloomuga, siis otsisin sobivaid väljundeid. Kord Aasias üksinda ringi rännates sattusin golfiklubisse õhtust sööma ja siis mõtlesingi – proovin salaja, mis värk selle mänguga on, et see nii populaarne on… Ja näe, hakkaski meeldima! Nii sai ka pere kaasatud ning golfist kujuneski tore ajaviide koos olemiseks ja sportimiseks.

Milline on praegu Sinu HCP?

Olen veel õnneks single handicap’iga, ja viimased 15 aastat vahemikus HCP 5,3-8,8. Eks näis, kauaks veel – peab vist tõesti treenima hakkama, muidu on kahekohaline number varsti tõsiasi.

Mida pead golfi harrastamisel enda jaoks kõige olulisemaks?

Kõigepealt muidugi tervis, aga ma enda puhul seda väga ei rõhutaks, sest teen ikka üht-teist muud ka, et füüsis korras oleks – ainult golfiga ma vajalikku koormust ei saa. Kuna sport mulle meeldib, siis otse loomulikult meeldib mulle võistelda. Olen üsna vilets vabaaja-golfar, vajan adrenaliini ja seda ma ka igalt võistlusringilt otsima lähen. Käin jõudu mööda võistlemas turniiridel, kus tase võimalikult kõrge, ja kui seal õnnestub midagi korda saata, on tunne väga lahe. Kuidagi on nii kujunenud, et viimasel paaril aastal olen just tähtsatel võistlustel hästi mänginud.
Seltskond ja suhted on golfis tähtsad ilmselt kõigile, aga ma usun, et need, kes on golfi juures vaid staatuse ja teatud gruppi kuulumise pärast, pettuvad varem või hiljem ja loobuvad. Neid näiteid on küllalt.

Kuidas Sa treenid ja mängid?

Mängin umbes võrdse arvu ringe nii suvehooajal kodus, kui ka sügisest kevadeni mujal. Suvel ma palju muidu ei mängi kui ainult võistlustel, aega lihtsalt ei jagu. Nädalavahetustel peetakse tavaliselt võistlusi eri klubides rohkem kui mängida jõuaks. Valikuid on kohati raske teha, sest igale poole ei jõua. Ka nädala sees toimub palju erinevaid turniire ja sarju, nii et eelmisel aastal oli vist vaid üks või kaks ringi, kus sai niisama mängimas käidud.

Golfireiside korraldamisega tegeleva Jüri Tiituse hinnangul on Eestil golfiturismi sihtkohana suur potentsiaal, mida peaks paremini ära kasutama.

Kuidas jõudsid BMW Golf Cup rahvusvahelisse finaali – kas see oli Su eesmärk, mille nimel tegid tööd, või lihtsalt juhus nii, et Eesti eelvõistlustel sattus olema Sinu päev?

Kuna olen harjunud sporti tegema tulemuse ja eesmärgi nimel, siis lähen absoluutselt igat ringi mängima maksimaalselt üritades. Võistluse õnnestumine on alati mitme asjaolu kokkulangemine. Pärast esimest päeva olin 5.-6- kohal, seega eelviimases grupis ja usun, et see oli ka eeldus teisel päeval kõrgesse mängu sekkumiseks. Mängisin esimesed üheksa rada oma võimete piiril. Aeg-ajalt taha piiludes märkasin, et liidergrupp otsib väga tihti oma palle metsast ja peaaegu igal rajal alustab esimesena uus mees, see näitas, et keegi ei mänginud hiilgemängu. Sellest sain enesekindlust, mis ühtlasi väljendus mängus – viimased üheksa rada mängisin oma elu parimat golfi. Kõik ei õnnestunud küll 100%, kuid suutsin asjad siiski enda kasuks pöörata ka mitmes raskes olukorras. Seega, ilmselt oli jah minu päev – õnneks!

Milliseks hindad Dubais Emirates Golf Club’is peetud kõrgetasemelise BMW golfivõistluse korraldust ja sealseid golfiväljakuid?

Kuna kahel viimasel aastal olid BMW võistluse rahvusvahelises finaalis Eestit esindamas käinud mu head sõbrad Juhan Kolk ja Aivar Köök, siis nendelt kuulsin korduvalt, et selle võistluse korraldus on sõltumata asukohast maailmaklassi tasemel ning BMW kodune finaal on võistlus, kus tasub võidu nimel punnida. See, mida me kogu tiimiga Dubais kogesime, ületas absoluutselt kõik ettekujutused. Olen käinud vaatamas maailmas paljusid erinevaid tippvõistlusi ja näinud, kuidas tippe poputatakse, nüüd oli see kuidagi endalegi ootamatult võimalikuks saanud. Ja seda oli pagana mõnus kogeda! Väljakud olid ekstraklass. Mängisime ju samal väljakul, kus alles mõni nädal varem peeti meeldejääva lõpplahendusega Desert Classic, millel triumfeeris Sergio Carcia.

Kuidas oled rahul oma tulemusega?

Tiimi juht Kristo Karilaid häälestas meid algusest peale kogu seda nädalat maksimaalselt nautima ja mitte üle muretsema võistluse pärast. Kuid eks me kõik tahtsime hästi mängida ja maksimaalset tulemust saavutada. Esimesel päeval siiski käsi värises liigselt ja kindlatel momentidel ei suutnud tulemust realiseerida, seevastu teisel päeval mängisin võimete piiril ja olin väga rahul. Kahjuks aga juhtus nii, et teise võistluspäeva õhtul BeachParty ajal sai Limbot tantsitud ja muid trikke tehtud, mille käigus vigastasin selga. Vigastus oli sedavõrd tõsine, et järgmisel hommikul ei saanud praktiliselt käiagi, rääkimata golfiliigutuse tegemisest. Võistkonna huvides oli vaja valuga võideldes siiski tulemus kirja saada ja olen selle üle õnnelik, et alla ei andnud – Eesti tiim saavutas läbi aegade parima koha, seega olime siiski võitjad!

Kas abikaasa Katrini kaasas olek Dubai võistlusel Sinu caddy’na aitas täiendavalt kaasa hea tulemuse saavutamisele?

Loomulikult on alati hea, kui sul mängijana on kõrval keegi, kes abistab kasvõi praktilistes asjades ja võimaldab arutada mõnda putiliini. Eelkõige oli see aga tänuavaldus Katrinile, sest ta oli mul ka Eesti finaalis Pärnus teisel päeval abiks võidu vormistamisel.

Mis Dubais käigust kõige ehedamalt meelde jäi?

Kuna olen paaril korral varem Dubais käinud, siis sära ja hiilgus olid teada. Küll on aga jätkuvalt imekspandav nende leidlikkus külalisi taas ja taas üllatada järjest uute nüanssidega. Eeskujuks, mis võistluselt silma jäi, on täiuslikkuseni viidud ettevalmistus ja kuidas pisiasjade viimistlemisega saavutada vau!-efekt. Võistlusel kogetud professionaalsus ja suhtumine on väärtused, mida ka raha eest osta ei saa.

Kuidas sobivad Sinu meelest kokku BMW ja golf?

BMW on oma autode arendamise viinud täiuslikkuseni ja seda kogesime ka kohapeal, kui meie käsutuses olid BMW lipulaeva 7. seeria „limu“-mudelid. On näha, et nende autode ehitamisel ja disainimisel on väga palju vaeva nähtud. Kuna ka golf nõuab pikaajalist õppimist, harjutamist ja keskendumist, siis on kindlasti suurepärane, et need kaks osapoolt on üksteist leidnud ja sellist golfivõistlust korraldatakse.

BMW on toetanud golfi pikka aega, miks on BMW Golf Cup oluline Eesti golfimaastikul?

Viimased aastad on näidanud, et BMW finaal on olnud üks paremini läbi viidud golfivõistlusi Eestis. Kuna BMW võistlus pakub lisaks võidule veel ka nii suurepärast väljundit rahvusvahelise finaali näol, siis on kohalikud eelvõistlused kujunenud paljudele golfimängijatele väga oluliseks, soovides hea mänguga pääseda vabariiklikku finaali.

Millised on Sinu nõuanded golfaritele, kes soovivad jõuda BMW rahvusvahelise golfivõistluse finaali?

Raske küsimus. See võib ühele olla tasu aastatepikkuse tõsise harjutamise eest ja teisele trumpässa võtmine kaardipakist. Ja lootust ei maksa kaotada, kui esimestel aastatel ei õnnestu!

Mida ütleksid neile, kes pole kunagi golfi mänginud, aga huvi on tekkinud?

Olen veendunud, et kõigile see mäng ei sobi, aga kui kriitilised eeldused on täidetud, tasub igal juhul proovida.

Golf on Sinu jaoks nii hobi kui ka töö – kuidas juhtus, et hakkasid tegelema golfivarustuse müügiga?

Eks see oli natuke rohkem kui juhus. Olin just oma 13 aastat arendatud ettevõtte ära müünud, kuid käed rüpes surma oodata tundus veidi vara ja mulle meeldis olla spordiga seotud. Hakkasime kogu perega mõni aasta varem golfi mängima. Nii tekkiski koos abikaasaga ühel päeval selline mõte, kuna ka tema oli oma eelmisest töökohast mõni aeg tagasi ära tulnud.

Jüri Tiitus kinnitab, et BMW finaal on olnud üks paremini läbi viidud golfivõistlusi Eestis, mis pakub lisaks võidule veel ka nii suurepärast väljundit rahvusvahelise finaali näol.

Kuidas Sinu golfipoel GolfLife Shop praegu läheb?

Pole viga! Eks igasugu aegu on olnud selle 15 aasta jooksul, aga hetkel on üsna põnev.

Korraldad ka golfireise – kellele ja miks?

Reisitegevus on koondatud GolfLife Traveli nime alla ja see ärisuund sai täiesti uue hingamise 2017. aasta algusest, kui otsustasime kaasata kaks uut inimest. Oleme mõtestanud edu valemina kaks märksõna: personaalsus ja professionaalsus. Meie eesmärk ei ole pakkuda madalaimat hinda, vaid keskendume sellele, et meie reisiteenuseid kasutanud inimesed tahaksid üha uuesti kogeda meiega koos GolfLife Traveli poolt pakutavat. Ja neid inimesi tuleb õnneks järjest juurde. Meil on väga palju püsikliente, kes teavad ja oskavad hinnata kvaliteeti.

Kuidas vaatad Eesti golfi hetkeseisu, taset, arenguid?

Üle oma varju ei hüppa. Mängijate arv kasvab ja jääbki kasvama Eestis kahjuks väga vaikses tempos. Väljakute võimekus oleks täna ju teenindada ligi 7000-8000 kodumaist mängijat, aga me vireleme ikka 3000 piirimail. Eks majanduslik võimekus on kõige suurem takistus ja seda üleöö ei murra. Mis aga puudutab Eestit kui golfiturismi sihtkohta, siis minu meelest on selles osas potentsiaal väga suur ja seda peaks proovima küll palju paremini ära kasutada.

Keda pead Eesti kõige lootustandvamaks nooreks golfimängijaks?

Nimesid nimetada ei tahaks, sest ei soovi kellelegi liiga teha ega keda välja jätta. Kindlasti tehakse klubides, kus töö noortega on professionaalsel tasemel, suuri pingutusi, et ka Eestist kunagi keegi olümpiamängudel osaleks või oleks jooksvalt pildis maailmatasemel. Kriitiline edutegur on pidev välistreenerite kaasamine, nagu seda hetkel ka Eesti koondises tehakse.

Milliseid rahvusvahelisi golfiväljakuid oled ise külastanud ja soovitaksid teistele?

Minu jaoks on väljakute kollektsioneerimine algusest saadik üks arusaamatumaid tegevusi, sest see piiraks mu valikuid sihtkohtade osas. Olen mänginud maailmas kõikidel kontinentidel, kus on väljakud olemas, ja olen veendunud, et kõik ranking’ud on alati teatud määral subjektiivsed. Kuna minu jaoks on reisimine ja golf sümbioos, siis on mul palju lemmikuid paiku ja avastan neid igal aastal juurde.

Mis on Sinu jaoks elus kõige tähtsam – õnn, raha, armastus, hobid – või hoopis midagi muud?

Need kõik, mida nimetasid, on üliolulised. Kui lisada siia veel lapsed ja sõbrad, siis võib eluga rahul olla küll. Õnneks jätkub neid kõiki!

Mida soovitad lugejatele, teistele ettevõtjatele oma elu põnevamaks elamiseks?

Nautige elu, nii palju kui võimalik! Golf ja reisimine kindlasti täiendavad seda.


Ülle ja Tõnu Ehrpais: Golf on paariteraapia

Ülle ja Tõnu Ehrpais on seotud puidutööstusega tegeleva Nordwood Grupiga, millesse kuuluvad Viiratsi Saeveski, Viru-Nigula Saeveski ja Aegviidu Puit

Golf on teie mõlema jaoks eelkõige hobi. Kuidas üldse juhtus, et metsanduse ja puidu valdkonna mees koos abikaasaga sattusid mõlemad golfi juurde – kumb kumma golfiväljakule esimesena kaasa kutsus?

Tõnu: Green card oli tehtud varem, aga kuni 2013. aastani sattusin golfiväljakule väga juhuslikult paar korda aastas. Siis hakkas tekkima arusaam, et kipun pigem teisi mängijaid segama, kuna enamik palle lendas järjekindlalt metsa poole. Nende otsimine ei pakkunud aga kellelgi erilist naudingut. (Pallide metsa lendamine võis muidugi olla põhjustatud ka eriala valikust…) Seepeale hakkasin veidi harjutama.
Ülle: Tõnu tõi mind golfi juurde.

Golf on kõrvaltvaatajale ilus, kuid keeruline ala. Mida golf tähendab teie mõlema jaoks?

Tõnu: Minu jaoks on see eelkõige sportlik harrastus vabas õhus, tähtis pool on ka suhtlusel ja seltskonnal.
Ülle: Golf on sõltuvust tekitav hobi, mis muutub pika peale eluviisiks.

Miks tegelete just golfiga, mitte tennise, matkamise, jooksmise vm spordiga?

Tõnu: Varem olen tegelenud ka teiste aladega, aga golf tundus hea jätk tervisespordina, mis annab ka piisavalt füüsilist koormust. Muuseas, etiketi õpetus võiks kuuluda ka teiste spordialade programmi – see on kindlasti golfi üks eeliseid teiste alade ees!
Ülle: Pärast golfimängu on väga hea enesetunne, kuna keha on saanud koormust ja vaim on puhanud.

Milline on praegu teie mõlema HCP?

Tõnu: HCP 20,4.
Ülle: HCP 22,2.

Tõnu Ehrpaisi sõnul oli BMW golfivõistluse korraldus ülimalt professionaalne lõppvõistlusel Dubais, ja sama võib öelda ka Eesti lõppvõistluse kohta.

Mis on golfi harrastades teie jaoks kõige tähtsam?

Tõnu: Kui mängida golfi koos abikaasaga, võib selle vabalt liigitada nn paariteraapia valdkonda. Reisimisel tekivad uued seltskonnad, sihtkohad ning golf vabastab ka võimalusest ja vajadusest lebada puhkuse ajal kusagil rannas.
Ülle: Golf annab võimaluse ilusas looduses liikumisega hoida oma tervist. Tore on seegi, et seda saab teha mõnusas seltskonnas.

Kui sageli nädalas golfihooajal golfimurule astute ja kuidas hoiate end vormis hooajavälisel ajal?

Tõnu: Enamasti pääsen rohkem mängima juulis, kui on võimalus olla pikemalt Saaremaal, sealne klubi on ka koduväljakuks. Muul ajal mängin peamiselt nädalavahetustel. Sügisel ja talvel tegelen ka teise hobi, jahindusega. Hooajaväliselt käime golfireisidel, samuti kasutame sisegolfi võimalusi, mis on Eestiski sellest aastast oluliselt täienenud.
Ülle: Suvel käin mängimas umbes 2-3 korda nädalas, talvel aga treeningutel sisehallis. Alustasin Mari Suursalu juhendamisel, edasi treenisin paar aastat Torel Neideri juures ning enne Dubai võistlust aitasid mind Egert Põldma ja Maxime Chardon.

Kui keerukaks osutus pääsemine BMW Golf Cup finaali?

Tõnu: Minu algne eesmärk oli tegelikult pääseda Tahkuranna lõppvõistlusele – edasi oli kõik boonus. Tuttavatele olen aga rääkinud, et me ei olnud kumbki abikaasaga Dubaisse varem sattunud ja otsisime erinevaid variante, kuidas sinna teiste kulu ja kirjadega reisida …
Ülle: Minul ei olnud finaali pääsemine eraldi eesmärk, eelmisel aastal lihtsalt üritasin osaleda võimalikult paljudel võistlustel. Eesti finaalvõistlusel sattus aga olema väga hea mängupäev. Nüüd, rahvusvahelises finaalis osalenuna, soovitan kõigil kaasa lüüa eelvõistlustel ja pingutada finaalis, sest see on seda väärt!

Kas jäite rahule finaalvõistluse korralduse ja väljakutega Dubais?

Tõnu: Korraldus oli ülimalt professionaalne lõppvõistlusel Dubais, ja sama võib öelda ka Tahkurannas peetud Eesti lõppvõistluse kohta. Väljakud Dubai kesklinnas olid väga heas korras ja igati nauditavad.
Ülle: Kõige meeldejäävamad olid õhtused üritused, need olid erinevate teemadega ja väga hästi korraldatud.

Mis oli sellel võistlusel teie suurimaks väljakutseks?

Tõnu: Kuna rahvusvaheline finaal toimus talvel, ei olnud mu eesmärgid tulemuste osas liiga kõrged, aga need said üldiselt täidetud. Suurim väljakutse oli kindlasti see, kuidas osaleda tugevalt mõlemas olulises osas, mis korraldajate poolt suurepäraselt ette valmistatud: nii võistlusel kui meelelahutusprogrammis.
Ülle: See oli minu jaoks esimene nii oluline võistlus ja kahjuks esimesel võistluspäeval ei pidanud ma pingele vastu ning lähimäng ebaõnnestus täielikult. Kolmandal võistluspäeval palusin endale caddy’ks Andres Soo ning tema juhendamisel ja toetusel tegin juba päris hea tulemuse.

Kas võtsite Dubaist kaasa ka mõne hea tähelepaneku siinseteks võistlusteks?

Tõnu: Dubais oli võistluse juures väga heaks lahenduseks, et igal flaidil oli kaasas üks tahvelarvuti, millesse sisestati skoori on-line’is ja tulemused olid huvilistele pidevalt jälgitavad ilma täiendavat inimressursi kaasamata.

Milliseks hindate Eesti golfi praegust seisu?

Tõnu: Oluline oleks igal tasemel väljakute lisandumine üle Eesti – näiteks on vägagi imelik, et tänaseni pole golfiväljakut Tartus. Golfiliit teeb head tööd ala propageerimisel, klubid on tublid, ajakiri on hea. Noortetöö hea näide tuleb Saaremaalt, kus Kuressaares on 10. klassidel kehalise aines ühe alana ka golf ja terve veerandi jooksul õpitakse golfi mängima. Midagi sellist võiks olla ka mujal, sest arvatavasti ei ole kõikide laste unistus saada parimaks üle kitse hüppajaks!

Kes on teie meelest Eesti golfi tulevikutäht?

Ülle: Sander Adusaar.

Kus väljakutel olete ise väljaspool Eestit mänginud ja julgeksite soovitada?

Tõnu: Üks huvitavamaid, kus oleme mänginud, on Korineumi golfiväljak Põhja-Küprosel.

Mis on teie arvates põhjus, et BMW toetab golfi?

Tõnu: Tõenäoliselt on ettevõtte turunduslik eesmärk luua inimeste jaoks seos BMW ja golfi vahel – ja tundub, et seda on saavutatud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Tuleb tunnistada, et olen ka ise kasutanud viimased 500 000 km just BMW marki autosid.

Milline on BMW golfivõistluse tähendus Eesti golfimaastikul?

Ülle: BMW esindaja Eestis annab eestlastele võimaluse osaleda BMW Golf Cupi rahvusvahelises finaalis, kus näiteks meie naabritel ei ole võimalik kaasa lüüa. Finaali pääsemise nimel tasub pingutada, sest see on üks parimaid auhindu, mida golfi amatööril on võimalik võita.

Mida te soovitaksite inimesele, kes mõtleb, kas hakata üldse golfis kätt proovima?

Tõnu: Tasub proovida võimalikult paljusid erinevaid spordialasid, sealhulgas kindlasti ka golfi. Golf on hea jätk teistele aladele ka siis, kui pole noorena alustanud. Lisaks on väga oluline, et golf võimaldab perega koos aega veeta. Golf pakub ka väljakutseid: huvitav on sattuda 4-5 tunniks rajale koos võõraste inimestega. Õnneks tundub see mäng nõrgema närvikavaga inimeste jaoks liiga raske olevat, kuna peamiselt tuleb võidelda ju iseendaga, ja seetõttu on hea seltskond enamasti garanteeritud!

Mis on teie jaoks elus kõige tähtsam?

Tõnu: Väga oluline on hea tervis ning golf on suurepärane tervisesport.

BMW Golf Cup Internationali finaali pääsemise nimel tasub Ülle Ehrpaisi kinnitusel pingutada, sest see on üks parimaid auhindu, mida golfi amatööril on võimalik võita.